KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14299137
nr 1429 9137
Jocke Ã…kerblom
(1906-1972), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1951, Korsika. Olja på duk, 82x94, yttermått inklusive ram: 93x105 cm
Albin Josef (Jocke) Åkerblom, svensk bildkonstnär född 1906 i Timrå socken, Västernorrlands län, död 1972 i Vällingby.
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
måndag 8 november 2021
kl 05:10:09
Jocke Ã…kerblom
Läs mer om Jocke Ã…kerblom